Fresh milk is illegal and you cannot take milk from your own cow!
#31
Well, I am so excited, because I have been waiting to be able to purchase raw milk for 5 years, and finally, today, I get to go pick some up.  This man has been dairy farming for 40 years and has won awards.  I have read that book by Weston A. Price and it totally changed what I thought was "healthy."  Thanks be to God!  Now, if only more people would believe it in the general public.  I do agree, though, that if it is regular milk from the store, give me pastuerized. 
 
For anyone else who purchases raw milk, what is the price per gallon, if I may ask?  I guess Whole Foods here was selling it for $14 to $20 a gallon.  Today I will pay $6.75.  I think this is a fair price.  [Image: smile.gif][Image: smile.gif]
 
Lora in WA
Reply
#32
You think 6.75 is a fair price. Hey, if it's raw it should be cheaper... :pointlaff

I pay $2 for my factory milk. You can buy beer for 6.75 a gallon!
Reply
#33
algts Wrote: 
For anyone else who purchases raw milk, what is the price per gallon, if I may ask?  I guess Whole Foods here was selling it for $14 to $20 a gallon.  Today I will pay $6.75.  I think this is a fair price.  [Image: smile.gif][Image: smile.gif]
 
Lora in WA

Well, I pay $3 a gallon here in WI, but I don't know how it is in other states. Are you getting it directly from a farmer, or are you saying it is now being sold in stores?
Reply
#34
The farm that I occasionally purchase raw goat milk from sells it at $7.50 per half gallon.  They don't have cow milk.
Reply
#35
Quote:originally posted by argaddini

You can buy beer for 6.75 a gallon!

None worth drinking . . . :shame: :laughing:

[Image: realbeer_logo.gif]
Reply
#36
Although I have not purchased any, I've heard that raw milk (from a private group, not highly commercialised) in the Chicagoland region is over 6.00USD now.  I don't know the exact number of cents, but you get the general idea.

Pinoy Monk
Reply
#37
JLeigh Wrote:Well, I pay $3 a gallon here in WI, but I don't know how it is in other states. Are you getting it directly from a farmer, or are you saying it is now being sold in stores?

Yes, Whole Foods has had it here, although I didn't think it was legal.  I haven't really looked in to it in the last few years.  The offer came on a local homeschooling group's message board.  $6.75 might be expensive, but we are only getting a gallon a week and will try and see if we feel better.  $3 would be great!
Reply
#38
Wow, all I can say is, I'm glad I don't drink milk! :) (Well, okay, I admit to indulging in a nice tall glass of chocolate milk once in a blue moon.)
 
Aren't humans the only mammals that drink milk beyond infancy?
 
-Robin
Reply
#39
catheotimus Wrote:Wow, all I can say is, I'm glad I don't drink milk! :) (Well, okay, I admit to indulging in a nice tall glass of chocolate milk once in a blue moon.)
 
Aren't humans the only mammals that drink milk beyond infancy?
 
-Robin
 
We are the only mammals to be able to reason, sing, think, love and worship God too. Does that mean we shouldn't? By the way that is a common half-truth, all other mammals would drink beyond infancy as well if they had a source and were not weaned; just look at old dogs and cats lap up milk.
Reply
#40
argaddini Wrote:You think 6.75 is a fair price. Hey, if it's raw it should be cheaper... :pointlaff

I pay $2 for my factory milk. You can buy beer for 6.75 a gallon!
 
Argaddini, you may not realize this but $6.75 is actually below fair that is for the farmer but then again we could all afford it if we had our own businesses too (like distributists advocates) and workers were paid a living wage with real valuable money like Norfed liberty dollars. What you don't understand is that both our money and our food are all fiat now, worthless in the truest sense. Just like the Bank of England took gold of England's currency little by little over the years, the not so "Federal" Reverse has been doing the same. But even worse now, the same people (you know who) are doing it to our food. Did you know that the necessary minerals originally in all salt are taken out upon processing and then sold for exuberant prices in the form of vitamin supplements? The same is gone with whole grains which is stripped if it's germ and bran, how much is a wheat germ these days? And most of all with SUGAR with a process that actually makes the sugar dangerous and more addicting than cocaine.
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)